Ekoogródek Tygryska

Z przyjemnością informujemy, iż realizujemy projekt „Ekoogródek w Tygrysku”,  dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu z dziedziny edukacja ekologiczna pod nazwą „Ekopracownia pod chmurką”.
Więcej informacji o działalności Funduszu znajdziecie Państwo na stronie http://www.zainwestujwekologie.pl/

Celem głównym punktu dydaktycznego jest przygotowanie dzieci do odpowiedzialnego działania na rzecz ochrony przyrody. Nadanie funkcji edukacyjnej i sensorycznej terenu otaczającego budynek przedszkola umożliwia edukację poprzez bezpośredni kontakt ze środowiskiem, zaszczepienie w dzieciach chęci spędzania czasu na łonie natury, ciekawości otaczającej przyrody. Naszym celem jest rozwinąć w wychowankach żyłkę badacza przyrody, który zgłębia, poznaje, bada, po to by zrozumieć. Bliższe poznanie mini ekosystemów: krzewy owocowe, łączka z roślinami miododajnymi, ogródek warzywny, ogródek ziołowy umożliwi aktywne uczestnictwo w poznawaniu przyrody poprzez szukanie, oglądanie, opisywanie porównawcze, badanie, eksperymentowanie, prowadzenie obserwacji w różnych porach roku.

Dzieci przez zabawę i edukację będą uczyć się samodzielnego uprawiania ogrodu: przygotowanie gleby, sianie, sadzenie i pielęgnowanie roślin. Będą wiedziały jak dbać o ogrodowe rośliny (kwiaty, warzywa, owoce, zioła), będą rozumiały zjawiska zachodzące w przyrodzie. Końcowym etapem będą zbiory oraz sposoby wykorzystania ziół, warzyw i owoców które posłużą do edukacji zdrowotnej – spożywanie oraz wykorzystanie w kuchni przedszkolnej. Ważne jest budzenie postaw proekologicznych, poszanowania przyrody, cierpliwości, systematyczności w kontaktach z przyrodą.

Zajęcia mają pokazać dzieciom i ich najbliższym jak bardzo nasze codzienne zachowania i wybory wpływają na stan środowiska naturalnego. Celem jest również wyrobienie w przedszkolakach ekologicznych nawyków: korzystania z ekologicznych sposobów oszczędzania wody i segregowania śmieci, pozbycia się odpadów organicznych.

  • Zakątek ziół i roślin leczniczych: koper ogrodowy, lawenda wąskolistna, lubczyk, mięta, bazylia, szałwia lekarska, rumianek, kocimiętka, melisa.
  • Zakątek warzywny: rzodkiewka, marchewka, pietruszka, sałata, pomidory koktajlowe, ogórek, dynia, fasola, szpinak, rukola, koper.
  • Zakątek kwiatowy: zwiastuny wiosny: krokus, pierwiosnek, przebiśnieg, hiacynt, tulipan, narcyz, goździk pierzasty, szafirek, zwiastuny lata i jesieni: dalia, aster krzaczasty, zimowit jesienny.
  • Zakątek owocowy: porzeczki, maliny, poziomki, truskawki, agrest bezkolocowy.
  • Zakątek krzewów i krzewinek: budleja, trzmielina, forsycja umożliwią obserwacje owadów: motyli, pszczół i trzmieli
  • Zakątek polska łąka: macierzanka, rumianek, szałwia łąkowa, jaskier, koniczyna łą
  • Zakątek wrzosów, paproci, traw oraz roślin jagodowych
  • Zakątek eko: kosze na odpady - stanowisko selektywnej zbiórki odpadów do recyklingu oraz kompostownik - sposób na pozbycie się odpadów organicznych, źródło wartościowego nawozu oraz aspekt edukacyjny dla dzieci.
  • Ścieżka sensoryczna z różnymi rodzajami nawierzchni, wykorzystująca różnorodne faktury i efekty (zrębki, kora, trociny, żwirek, kamyki otoczaki, piasek, keramzyt, drewno, słoma, szyszki, trawa, potłuczone lustro, powodujące efekt trójwymiarowości, zalane klarowną żywicą, piłeczki kauczukowe) - posłuży do stymulacji dłoni i stóp poprzez dotyk i odbiór różnych bodźcó Ścieżka działa pobudzająca na zmysł dotyku, stymuluje ośrodkowy układ nerwowy oraz usprawnia motorykę dużą i rozwija równowagę. Ścieżka zakończy się drewnianym mostkiem ogrodowym z edukacyjną sygnalizacją świetlną wraz ze znakami. Pod mostkiem będzie mini rumowisko skalne.
  • Zakątek badacza: zadaszony domek obserwacyjny wyposażony w stolik, ławki, skrzynię na narzędzia oraz obrotową lupę ogrodową do obserwacji organizmów glebowych.

Obok znajduje się stacja meteorologiczna oraz rośliny reagujące na zmiany w pogodzie. Obok domku obserwacyjnego umieszczone są trzy tablice dydaktyczne. W ogrodzie znajdują się również: domek dla owadów, karmnik wraz z poidełkiem dla ptaków, zostanie rozprowadzony system nawadniający. Ekopracownia pod chmurką jest przedłużeniem sali przedszkolnej – na potrzebę prowadzenia zajęć terenowych na powietrzu na tarasie znajdują  się stoły i ławki. Od strony południowej działki na ścianie budynku sąsiadującego znajduje się mural. Program edukacyjny obejmuje szereg zajęć, wydarzeń oraz warsztatów z wykorzystaniem zakupionych do zajęć pomocy dydaktycznych: zestawów badacza, kart edukacyjnych, plansz, gier, książek. Planowane są również dni otwarte dla rodziców, wspólne warsztaty oraz piknik w ogrodzie. Koszt całkowity zadania to 37408,82 zł, kwota dotacji to 30717 zł. 

aktualności z ekoogródka

Facebook / Lokalizacja